Také v Indii růst cen zatěžuje náklady výrobců a snižuje kupní sílu obyvatel

Indický týdeník India Today v v září uveřejnil článek s názvem Proč je vše tak drahé? Reaguje tím na zvyšování cen napříč odvětvími ekonomiky. Tuto otázku si klade mnoho zemí a miliony běžných občanů, zvláště v současné postpandemické době.


Jak je to tedy v Indii? Vyrovnávání se s následky pandemie je vedeno hlavním soubojem s inflací. Pokud se podíváme na statistický vývoj inflace, tak od června 2019 do června 2021 vzrostla z hodnoty 3,10 % na současných 6,26 procenta. A to je znepokojující údaj.

Centrální indická banka si stanovila jako maximální hranici šest procent, což bylo v posledních třech měsících překročeno. Ceny zboží zařazené ve spotřebitelském koši trvale rostou, přičemž ceny rostou téměř u všech položek zboží, včetně potravin, pohonných hmot či elektřiny.

Jednotlivé zbožové kategorie zaznamenávají rozptyl hodnot růstu cen, například ceny potravin zdražily v červnu 2021 o 5,15 procenta, u jedlých olejů to bylo dokonce 35 %. Ceny jedlých olejů odpovídají pohybu cen na mezinárodním trhu.

Ceny v Indii nejsou zvyšovány v důsledku růstu mezd a zvýšené poptávky v postpandemickém období, ale převážně jsou ovlivněny cenou ropy a plynu, které Indie musí dovážet., Dále jsou spotřebitelské ceny hnány zdražováním kovů, chemických a stavebních materiálů. Ceny pohonných hmot rostou v důsledku téměř dvojnásobného nárůstu cen na světových burzách ropy. Za poslední rok se cena za berel vyšplhala k hodnotě 70 USD.

Dalším faktorem, který přispěl k inflaci je růst spotřební daně o 65 % u pohonných hmot. Růst cen má za následek snižování kupní síly obyvatel a zvyšování nákladů u výrobců, což se zase odrazí v dalším zvyšování cen i u průmyslových výrobků a spotřebního zboží.

Také indický export se stává málo konkurenceschopný, jak poznamenává šéf exportní komory FIEO Ajay Sahai a dodává, že jsme svědky nárůstu cen u dovozových položek jako je textil, strojírenská zařízení a stroje i plastikářské produkty. Například místní zpracovatelé bavlny platí letos o 100 % více za bavlnu a za přízi o 63 % více v porovnání s rokem 2020. S výčtem můžeme pokračovat. Ceny zemědělských komodit rostly o 16 %, hnojiva o 30 % a kovy o 25 %.

Pracovníci žádají vyšší mzdy, i když poptávka, a tudíž produkce a příjmy firem nerostou. Nárůst cen byl již oznámen na budoucí čtvrtletí u výrobců spotřebního zboží. Ceny vnitrostátní dopravy rostly desetiprocentním tepem, zatímco mezinárodní doprava se zvedla o 20-30 procent.

Ekonomické pravidlo říká, že pokud stát zasáhne do vývoje inflace, ohrožuje následný růst hospodářství. V případě Indie to znamená, že jednoprocentní regulace inflace způsobí snížení růstu HDP o 1,5-2 %. V červenci vláda zredukovala dovozní daň u některých položek a nejvíce u zemědělských produktů. Tento postup však snižuje příjem do státní pokladny.  

Zdroj: www.indiatoday.in
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indie se sídlem v Bengalúru.
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí