Zdroj: CzechTrade

Technologický veletrh Gitex Global Dubaj představil létající automobil a další novinky

Dubaj se po dobu jednoho týdne stala hlavním městem inovací a nových technologií. Technologický veletrh Gitex Global 2022 přivítal na pět tisíc vystavovatelů ze 170 zemí světa.

Dveře Světového obchodního centra Dubaj se otevřely pro odborníky a nadšence, kteří mohli poznat nové technologie, umělou inteligenci, blockchain, ale i posun v digitální ekonomice.

Ilustrační fotografie

Součástí veletrhu byly i konfrence, na kterých vystoupilo více než tisíc expertů, Gitex Gloubal zahrnul jak technologické giganty, tak množství start-upů. Mezi nejvýraznější vystavovatele patřila čínská firma XPeng Aeroht, která představila budoucnost v podobě dvoumístného létajícího automobilu.

Nejenže si návštěvníci mohli prohlédnout interiér a exteriér, výrobce připravil i názornou ukázku vzletu v Dubajské Maríně za účasti médií a pozvaných hostů. Stroj dokáže vyvinout rychlost až 130 kilometrů za hodinu. Při názorné ukázce vzlétl až do výšky třetího patra. Tento prototyp byl speciálně vyroben pro nízké přelety vhodné pro přepravu ve městech. Společnost plánuje šestou generaci létajících aut, která vzlétnou a přistanou vertikálně podobně jako drony. Masovou produkci předpokládá v roce 2024.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Velkou pozornost si získali i humanoidní roboti, kterých na Gitexu bylo představeno hned několik. Návštěvníci veletrhu si tak mohli nejen prohlédnout budoucnost robotiky, ale také si promluvit s těmito vyspělými přístroji. Vědci například představili humanoidního robota, jenž dokáže nahradit recepční.

Veletrh Gitex Global přilákal do Spojených arabských emirátů velké množství odborníků a nadšenců. Tento a další veletrhy jdou ruku v ruce s celkovou snahou o to, aby se z Emirátů stala jedna z technologicky nejvyspělejších zemí světa.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: Khaleej Times, the national