Tel Aviv je jedním z nejdražších měst na světě

Život v Tel Avivu je příjemný, ale velmi nákladný. Tel Aviv se letos v žebříčku nejdražších měst světa, který každoročně sestavují analytici ze společnosti Economist Intelligence Unit, vyhoupnul z loňského 7. (a předloňského 10.) na 5. místo, kde se umístil spolu s japonskou Ósakou.

Žebříček nejdražších měst vede Paříž (loni čtvrtá), která se letos dělí o prvenství s Curychem (loni čtvrtý) a Hongkongem (své prvenství jako jediné asijské město udržel). Loňský vítěz Singapur skončil na čtvrtém místě. Ceny ve městě podle analytiků klesly společně s tím, když se odtud kvůli pandemii koronaviru vrátili domů zahraniční zaměstnanci, a městu poprvé od roku 2003 klesl počet obyvatel.

Obecně v městech, kde došlo ke zdražování, k tomu existovalo několik důvodů – posílení měn vůči dolaru, zvýšená poptávka po elektronice zapříčiněná pandemií covidu a masová orientace na práci z domova. V Tel Avivu navíc růst nájemného a cen nemovitostí, tradičně vysoké ceny potravin (přitom několik ze základních je regulovaných), tabáku, alkoholu, restaurací, služeb, jízdenek (skoro 2x dražší než v New Yorku), automobilů atd. Na 7. příčce se umístil New York (loni čtvrtý, na jeho poklesu se podepsal slabší dolar), následovaly Ženeva, Los Angeles a Kodaň.

Žebříček srovnává, kolik stojí 138 položek ve 133 různých městech. Mezi nimi jsou ceny jídla, cigaret, nájmů nebo třeba lístků na veřejnou dopravu. V Evropě a v některých dalších zemích nejvíce vzrostly ceny elektroniky, hlavně počítačů a notebooků – průměrně o 19 procent. Analytici ceny zkoumali letos v září. Celosvětově podle Economistu nejvíce podražila cena rekreace, kam patří i zmíněná zábavní a spotřební elektronika. A vzrostly náklady i na výpomoc do domácnosti.

Tel Aviv je zároveň v řadě průzkumů řazen na horní příčky nejlepších měst pro život (např. podle časopisu Time Out na 21. místo z 48 nejlepších měst po celém světě a 1. mezi zeměmi Středního východu – hodnoceno jídlo, pití, kultura, noční život, komunita, sousedství, celkové štěstí a další faktory, jako je krása, dostupnost a pohodlí města). Středomořsky uvolněný Tel Aviv, přezdívaný Bílým městem pro tisíce budov ve stylu Bauhausu, má notoricky známou pověst nonstop města s divokým nočním životem a zajímavou hudební scénou.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Izrael.
Zdroj: https://www.timesofisrael.com/
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas
• Teritorium: Asie | Izrael | Zahraničí