Téměř 200 letištím v Evropě hrozí bankrot

Malá evropská letiště jsou v ohrožení. Možnost uzavření provozu se ve Švédsku týká především malého letiště Bromma na předměstí Stockholmu.

Téměř 200 evropských letišť riskuje v nadcházejících měsících platební neschopnost, pokud se neobnoví osobní doprava. ACI Europe uvedla, že 193 letišť, která čelí platební neschopnosti, jsou hlavně regionální letiště, která slouží místním komunitám. Společně však podporují více než čtvrt milionu pracovních míst a 12 miliard eur (15,6 miliardy dolarů) v hrubém domácím produktu.

„Hrozba uzavření letišť znamená, že Evropa čelí vyhlídce na zhroucení významné části svého systému letecké dopravy, pokud vlády neposkytnou požadovanou podporu,“ uvedlo obchodní sdružení. Řada evropských zemí přistoupila k poskytnutí specifické pomoci leteckým společnostem včetně podpůrných opatření nabízených všem společnostem zasaženým omezeními souvisejícími s pandemií. Ve Švédsku se hrozba uzavření letiště dotýká především menšího letiště Bromma poblíž Stockholmu, proti jehož uzavření nicméně bojují i někteří politici z řad švédské opozice.

Údaje ACI Europe ukazují, že letištní osobní doprava v polovině října poklesla o 75 procent, což znamená, že letiště – podobně jako letecké společnosti – mají potíže s pokrytím provozních nákladů. Obchodní organizace vyzvala evropské národy, aby přešly na testování cestujících v letecké dopravě na přítomnost koronaviru, než aby cestujícím ukládaly karantény. Letecká doprava je v současné době omezena i na velkých centrálních letištích. Letecké spojení mezi Prahou a Skandinávií se nyní omezují na několik letů týdně.

Pro české exportéry je dobré sledovat podmínky, které se mohou měnit. S informacemi o aktuálním stavu je vždy připravena českým podnikatelům pomoci zahraniční kancelář CzechTrade ve Stockholmu s působností pro celou Skandinávii.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie.
S využitím zdroje: The Local Zdroj: https://www.thelocal.se/20201028/nearly-200-airports-in-europe-risk-going-bankrupt
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl
• Teritorium: Švédsko