Tesla podepsala dohodu k získání klíčových komponentů baterií mimo Čínu

Tesla se posunula k nezávislosti na Číně podepsáním dohody o koupi grafitu z Mozambiku. Čína v současné době dominuje trhu s grafitem, který je klíčovou složkou ve výrobě baterií.

Dohoda je součástí plánu Tesly vyrábět vlastní baterie a snížit svou závislost na Číně. Tesla se obrací na Mozambik pro klíčovou součást svých baterií elektrických automobilů – Grafit. Analytici považují tento krok za první dohodu svého druhu, jejímž cílem je snížit závislost na Číně.

Ilustrační fotografie

Společnost podepsala minulý měsíc dohodu s australskou společností Syrah Resources, která provozuje jeden z největších grafitových dolů na světě v této jihoafrické zemi. Jedná se o jedinečné partnerství mezi výrobcem elektrických vozidel a výrobcem minerálu. Hodnota dohody nebyla zveřejněna.

Tesla bude nakupovat materiál ze zpracovatelského závodu společnosti v Louisianě, který získává grafit ze svého dolu v Mozambiku. Tesla plánuje od roku 2025 koupit 80 % celkové produkce této společnosti – 8000 tun grafitu ročně. Syrah musí prokázat, že materiál splňuje standardy Tesly.

Dohoda je součástí plánu Tesly zvýšit svou kapacitu pro výrobu vlastních baterií nezávisle na Číně, která momentálně dominuje globálním trhům s grafitem. Tesla vyrábí téměř milion elektromobilů ročně a získávání dostatečného množství baterií je jejím největším omezením. Nová továrna na baterie, kterou společnost staví v Austinu v Texasu, jí umožní přiblížit se soběstačnosti.

Dohoda se společností Syrah je součástí širšího úsilí výrobců automobilů o zajištění relativně vzácných surovin pro baterie, protože se očekává, že poptávka po elektrických vozidlech poroste. Dohoda také přináší grafit zpracovaný v Louisianě mnohem blíže k továrnám Tesly v USA.

Zdroj: www.manufacturing.net
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago

• Témata: Ekonomika ve světě