Zdroj: CzechTrade

Těžba plynu v severní provincii Nizozemska se obnoví až jako poslední možnost

Veřejně kritizovaná těžba plynu v oblasti Groningen by mohla být znovu spuštěna, pokud by trpěly v zimních měsících nedostatkem plynu nemocnice například v Německu nebo Belgii. Uvedl to v rámci výslechu státní tajemník Hans Vijlbrief.

Státní tajemník Hans Vijlbrief potvrdil, že použití plynu z provincie Groningen je až poslední možností. Těžbu by znovu obnovili pouze v případě, že by trpěli nedostatkem plynu například německé nebo belgické nemocnice. Státní tajemník to uvedl při výslechu v rámci parlamentního vyšetřování.

Ilustrační fotografie

Produkce plynu z provincie je pozastavena a má být kompletně ukončena v roce 2024 navzdory energetické krizi, a to z důvodu zásadního dopadu na místní obyvatelstvo. Parlamentní vyšetřování vrcholí v posledních dnech veřejnými slyšeními s předsedou vlády Markem Ruttem a šéfem Shell Benem van Beurdenem.

Cílem vyšetřování je zjistit, proč těžba masivního ložiska plynu pod severní provincií objeveného v roce 1959 vedla k vážným obavám ze strany místních, poškodila tisíce domů a způsobila dodatečné náklady v miliardách EUR. Vlivem těžby zasáhlo od roku 1986 oblast více než 1000 otřesů o síle až 3,6 stupně Richterovy škály.

Do dnešního dne bylo na nevládní institut pro zpracovávání stížností občanů na těžbu v oblasti zasláno 126 000 zpráv o škodách způsobených otřesy a bylo přiděleno více než 1,15 miliardy eur majitelům domů a ostatním subjektům na úhradu škod. Poslední vážné zemětřesení (3,1 stupně Richterovy škály) se odehrálo v sobotu 8. října a vedlo k 1100 novým žádostem o náhradu škody.

Zpracoval kolektiv pracovníku zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: https://www.dutchnews.nl/

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí

Doporučujeme