Thajská ekonomika v letošním roce zpomalí růst na 2,7 % – 3,2 %

Na základě zpomalení meziročního růstu thajské ekonomiky ve 2. čtvrtletí na 2,3 % oproti 2,8 % růstu dosaženém v 1. čtvrtletí, snížila thajská státní plánovací agentura NESDC odhad růstu thajského HDP pro rok 2019 na 2,7 % – 3,2 %.

Zároveň ostře snížila odhad exportu pro letošní rok z 2,2 % růstu na pokles o 1,2 %. Nové odhady byly zveřejněny na základě výsledků za 2. čtvrtletí 2019, kdy růst HDP zpomalil meziročně na 2,3 % oproti 2,8 % v 1. čtvrtletí. Jedná se o nejpomalejší růst HDP za posledních 19 čtvrtletí od roku 2014.
Hlavními příčinami nižší výkonnosti thajského hospodářství je pokles exportu, na kterém je Thajsko silně závislé, obchodní válka mezi USA a Čínou spolu se zpomalením globálního růstu a rozsáhlé sucho, které letos opět sužuje thajské zemědělství. Dopady těchto negativních faktorů částečně zmírňuje přemísťování výroby z Číny, kdy Thajsko je jednou z oblíbených destinací zahraničních investorů, a nový vládní balíček v hodnotě 316 miliard bátů (cca 200 miliard Kč) na pomoc zemědělcům postiženým suchem a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku