Thajská elektromobilita je podporována aplikacemi PTT a Banpu

Tradiční energetické společnosti mají za cíl vybudovat důvěru v elektromobilitu a získat tak nové klienty.

Dva největší thajští dodavatelé fosilních paliv přecházejí na nové business platformy pro výrobu a pronájem elektrických vozidel. 

Státem podporovaná ropná a plynárenská společnost PTT Group investovala do půjčovny „EVme“ prostřednictvím své dceřiné společnosti EVme Plus. Aplikace byla spuštěna 15. února a nabízí několik možností – od levných vozů po prémiové modely, jako je Jaguar I Pace, Lexus UX 300e a Tesla Model 3. Cílem je, aby si zákazníci mohli elektromobil půjčit a vyzkoušet jej, a následně na základě pozitivní zkušenosti třeba i koupit. 

Výpůjční lhůty se pohybují od hodin po měsíce, přičemž ceny začínají na 5000 bahtech za hodinu až po 29 199 bahtů za měsíc v závislosti na modelu.

Podle analytiků je to dobrý způsob, jak propagovat elektromobilitu, protože to buduje důvěru spotřebitelů v technologii a zároveň je povzbuzuje k přechodu na nová auta. PTT Group také plánuje v blízké budoucnosti uvést na trh svůj vlastní model EV.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Skupina spolupracuje s tchajwanským smluvním výrobcem elektroniky Foxconn na vybudování továrny na elektromobily v thajském Východním ekonomickém koridoru (v hodnotě mezi jednou a dvěma miliardami dolarů).

Memorandum o porozumění podepsané v květnu 2021 stanoví, že továrna bude navrhovat, vyrábět a montovat elektrická vozidla a také pro ně vyrábět klíčové komponenty.

Počáteční výrobní cíl je 50 000 vozů ročně, což se nakonec zvýší na 150 000. PTT si klade za cíl uvést svůj první model EV na thajský trh v příštím roce.

Největší asijský těžař uhlí, Banpu, také vstupuje do sektoru elektrických vozidel prostřednictvím půjčovny aut. 

PTT i Banpu si uvědomují problémy prvních uživatelů EV a spěchají se zvýšením počtu nabíjecích stanic. Vláda a další společnosti jsou také zapojeny do budování infrastruktury pro nabíjení.

V současné době má PTT 100 dobíjecích stanic, do konce roku 2022 se počet zvýší na 300. Thajský úřad pro elektřinu provozuje také 23 dobíjecích stanic po celé zemi a plánuje zvýšit tento počet na 120 do konce roku.

Zdroj: PPT Group a Banpu
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Thajsko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Thajsko | Zahraničí