Thajská vláda investuje do dopravní a digitální infrastruktury

Navzdory masivním investicím zejména do dopravní infrastruktury Thajsko zachovává rozpočtovou disciplínu. Podíl thajského veřejného dluhu na HDP se pohybuje kolem 41 %.

Podle ministra financí Uttama Savanayana investice do železniční infrastruktury, elektrifikace tratí a nové ekonomické zóny „Východního ekonomického koridoru“ během příštích 5 – 10 let zcela změní Thajsko. Hodnota vládních infrastrukturních investic jen v posledním finančním roce 2018 činila 489 miliard bátů (16 miliard US$). Další investice do digitální infrastruktury usnadní finanční služby a snadnost podnikání.
Navzdory masivním investicím do infrastrukturních projektů bude rozpočtová disciplína dodržena v rámci zákonem daných limitů. Tyto limity zavazují vládu, aby dluhové služby nepřesáhly 15 % ročního rozpočtu, celkový veřejný dluh nepřevýšil 60 % HDP a aby udržela podíl veřejného dluhu denominovaný v zahraničních měnách do 10 % celkového veřejného dluhu. Ke konci června 2019 činil thajský veřejný dluh 6,88 trilionů bátů (224 miliard US$) a jeho podíl na HDP byl 41,3 %.
S ohledem na solidní fiskální pozici a investice do ekonomického rozvoje zlepšily nedávno agentury Fitch Ratings a Moody’s Investors Service výhled úvěrového ratingu Thajska z negativního na pozitivní.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku

Pravidelné novinky e-mailem