Thajská vláda podporuje projekty chytrých měst

Thajská vláda spustila program na podporu chytrých měst s cílem přeměnit 30 měst ve vybraných provinciích na „chytrá“ do roku 2020 a 100 měst po celé zemi do roku 2022.

Thajská Národní komise pro chytrá města vyzvala města, která mají zájem být zařazena do projektu na podporu chytrých měst, aby předložila svoje nabídky k posouzení. Zájemci musí splnit pět kritérií: mít jasně vymezené geografické hranice a stanovené cíle, předložit rozvojový plán a plán infrastrukturních investic, mít design pro otevřenou a bezpečnou městskou datovou platformu, poskytnout řešení chytrého města a nabídnout udržitelný manažerský model. 

Projekt klade důraz na sedm rozměrů chytrého města – ekonomii, mobilitu, energetiku, život, obyvatele, správu města a životní prostředí. Dosud se do projektu přihlásilo dvacet měst z devíti provincií včetně hlavního města Bangkoku, průmyslových center Chachoengsao, Chon Buri a Rayong a známých turistických destinací Phuket a Chiang Mai. Schválená města budou moci použít logo Smart City Thailand a požádat o investiční pobídky u agentury na podporu investic Board of Investment (BoI).

Thajská vláda plánuje přeměnit 30 měst ve 24 provinciích na chytrá města do roku 2020 a 100 měst po celé zemi do roku 2022. V těchto městech by měly být založeny společnosti zahrnující státní a soukromou spolupráci, které by posouvaly projekty chytrého města kupředu a zároveň poskytnout potřebné financování. Několik takovýchto společností již bylo založeno na Phuketu, v Chiang Mai a v Khon Kaen. Rozvoj chytrých měst rovněž podporuje na regionální úrovni sdružení zemí ASEAN v rámci projektu ASEAN Smart Cities Network (ASCN), jehož se účastní i Bangkok jako jedno z 26 pilotních měst s ambicí stát se pilotním modelem pro chytré město v ASEANu.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku

Pravidelné novinky e-mailem