Thajsko podporuje výstavbu malých obnovitelných zdrojů na podporu zemědělských komunit

Celkový instalovaný výkon thajských elektráren převyšuje současnou poptávku po elektřině o 40 %. Přesto nový ministr energetiky plánuje vydat až 1000 licencí na výstavbu malých energetických zdrojů na podporu zemědělských komunit. Přebytek elektřiny bude Thajsko prodávat do sousedních zemí.

Nový ministr energetiky Supattanapong Panmeechaow slibuje oživit ekonomiku prostřednictvím energetických projektů, přičemž schéma „Energy for All“ je na špičce seznamu rychlých náprav. Přestože se Thajsko potýká s nadbytkem kapacity pro výrobu elektřiny, která přesahuje maximální spotřebu o 40 %, ministr počítá s tím, že prvních 100 licencí v rámci „Energy for All“ bude uděleno ještě v letošním roce a celkem až 1000 během příštích tří let.

„Energy for All“ povzbuzuje podnikatele a místní komunity ke společným investicím do výstavby malých obnovitelných zdrojů založených na rychle rostoucích rostlinách a zemědělském odpadu.

Státní energetická společnost EGAT plánuje snížit kapacitní rezervy pro výrobu elektřiny ze současných 40 % na 15 % prostřednictvím odstavení některých starších elektráren, prodejem přebytků elektřiny do sousedních zemí a větším používáním elektřiny v zemědělství.

Bez předčasného odstavení některých energetických zdrojů by se instalovaný výkon mohl do roku 2025 zvýšit na 54 tisíc MW ze současných 51 tisíc MW, letošní maximální spotřeba v nejteplejším období však činila pouhých 37 tisíc MW. Přebytek elektřiny vláda plánuje prodávat do sousední Kambodži a Myanmaru, bude však nutné posílit přenosovou soustavu.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku

Pravidelné novinky e-mailem