Zdroj: CzechTrade

Tisícům nizozemských domácností hrozí v příštím roce problémy s placením za jídlo a bydlení

Nizozemské domácnosti budou mít v průměru o 4 % méně na útratu. V případě silné zimy hrozí propad do insolvence až půl milionu domácností.

Ačkoli vládní plány na omezení cen energií ztlumí dopad nákladů na topení, domácnosti v Nizozemsku přesto budou mít v příštím roce v průměru asi o 4 % méně na útraty. Podle nizozemského Úřadu pro analýzu hospodářské politiky CPB je příčinou poklesu kupní síly vysoká inflace a opožděný růst mezd.

Ilustrační fotografie

Vláda si sice koupila čas podpůrnými opatřeními, ale musí rychle přemýšlet o strategii na rok 2023 uvedl ředitel CPB Pieter Hasekamp. Dle jeho slov je vysoká cena energií strukturální problém, který vyžaduje komplexnější řešení a současné zastropování cen energií ho nevyřeší.

CPB odhaduje, že v příštím roce bude inflace 3,5 %, bez cenového stropu by ale byla až o 2,5 % vyšší. Úřad rovněž varuje, že až 430 tisíc domácností s nízkými příjmy se může dostat do vážných problémů s placením za jídlo, bydlení a energie. V případě velmi dlouhé a chladné zimy by to mohlo být až půl milionu domácností.

Očekává se, že ceny energií zůstanou vysoké i po roce 2023. Veřejná politika by se podle CPB proto měla zaměřit především na udržitelnost a úsporu energií, nebo také na cílené kompenzace pro nejzranitelnější domácnosti.

Zpracoval tým Zahraniční kanceláře Nizozemsko.
Zdroj: https://www.dutchnews.nl/

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí