Tituly na burze v Bukurešti významně rostou

Index BET-TR, který odráží celkové výnosy rumunských blue-chip akcií včetně dividend, si připsal od začátku letošního roku téměř 25 %.

Rumunský burzovní index BET v Bukurešti se od začátku letošního roku zvýšil téměř o 22 %, což je dvojnásobek růstu, který zaznamenal FTSE 100, a který následuje po největších společnostech kótovaných na londýnské burze.

Podle údajů TradingEconomics.com je rumunský trh jedním z pouhých sedmi evropských trhů, které zaznamenaly meziroční nárůst jejich špičkových indexů o více než 20 %.

Rakousko bylo v první polovině roku 2021 nejvýkonnějším evropským trhem s nárůstem od začátku roku o 25,6 %, těsně následováno Slovinskem s 25,4 %. Vedoucí balíček zahrnuje také Bulharsko, Estonsko, Island a Švédsko.

Z velkých trhů v západní Evropě zaznamenaly v první polovině nejlepší výsledky Francie a Nizozemsko, jejichž hlavní indexy se zvýšily téměř o 18 %. Německý index DAX se zvýšil o 14,2 %, což je mírně pod průměrem EU, který představuje index Stoxx Europe 600 (nárůst o 14,6%).

Malta a Turecko byly v první polovině letošního roku jedinými evropskými trhy v červených číslech. Turecko se potýká s vysokou inflací a vysokými úrokovými sazbami.

Index BET, který sleduje vývoj nejlepších 17 rumunských blue-chip akcií, dosáhl 28. června historicky nejvyšší úrovně přes 12 000 bodů. Na historickém maximu je mnoho evropských trhů.

Bukurešťská burza cenných papírů těží z pozitivního impulsu na globálních akciových trzích. Růst zaznamenaný rumunskými akciemi však byl podpořen také solidními základy, protože mnoho místních společností bylo na začátku letošního roku ve srovnání s evropskými konkurenty podhodnoceno.

Index BET-TR, který odráží celkové výnosy nabízené rumunskými blue-chip akciemi, včetně dividend, od začátku letošního roku získal téměř 25 %.

Nejvýkonnějšími tituly BET v první polovině byli výrobce stavebních materiálů TeraPlast (TRP), jehož akcie získaly 127 %, následovaný výrobcem jaderné energie Nuclearelectrica (SNN), nárůst o 54 % bez dividend, poskytovatel zdravotnických služeb MedLife (M), nárůst o 53 %, a vinař Purcari (VÍNO), se 43% nárůstem.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Business Insider
• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí