Zdroj: CzechTrade

Tokijská datová centra chtějí konkurovat Pekingu

Japonsko využívá pokračujícího americko-čínského napětí. Globálním technologickým gigantům nabízí bezpečnější alternativu pro ukládání dat.

Tokio a trojice přilehlých prefektur nabízejí čím dál tím větší množství datových uložišť. Současná kapacita 865 megawattů by měla díky rozpracovaným projektům v následujících třech až pěti letech narůst více než dvojnásobně na 1 970 megawattů. Tím se japonská metropole dostane co do objemu nabízených uložišť nejen daleko před současnou dvojku Singapur, který na konci roku 2022 měl 900 megawattů, ale výrazně se přiblíží i k současnému asijskému lídrovi, Pekingu.

Ilustrační fotografie | Sira Anamwong / Shutterstock.com

Peking sice na konci loňského roku nabízel datová centra s kapacitou blízkou 1 700 megawatt, do roku 2027 by však dle aktuálních projektů neměla jejich kapacita přesáhnout 2 069 megawatt. 

Čínské hlavní město bylo po dlouhou dobu bezkonkurenční jedničkou v Asii. Pochybnosti okolo zabezpečení a ochrany uložených dat, řada zrušených projektů kvůli přísným protipandemickým opatřením a nejistota zapříčiněná pokračujícím americko-čínským pnutím však v posledních letech výrazně ubírá Pekingu na atraktivitě. Současná dvojka Singapur ztrácí především kvůli vysokým cenám za pozemky a údržbu, především za elektřinu.

Situace tak přeje Japonsku s ideální polohou mezi Amerikou a Asií a s pověstí bezpečné a stabilní země. Odborníci upozorňují, že aby se Japonsko mohlo stát opravdovým asijským lídrem v oboru. Bude potřeba zajistit levnou a obnovitelnou energii, jinak Tokiu hrozí, že navzdory všem konkurenčním výhodám, dopadne podobně jako Singapur a potencionální investoři budou hledat levnější varianty, třeba v Malajsii nebo v Thajsku.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asia Review

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Obchod | Software a ICT služby

Doporučujeme