Japonská automobilka buduje na úpatí Fudži nové smart city

Japonská automobilka začala s přestavbou své bývalé továrny ve město, jež by do budoucna mělo sloužit jako testovací hub pro AI technologie, roboty a samořiditelná vozidla.

Práce na tzv. Woven City, které svým názvem odkazuje na historii Toyoty, jež začínala jako výrobce tkalcovských stavů, byly zahájeny koncem února a na projektu se podílí např. i telekomunikační společnost NTT. Město budoucnosti se bude rozkládat na ploše 71 ha bývalého areálu továrny Higashi-Fuji (v ní byla koncem loňského roku ukončena po 53 letech výroba) a v první fázi přivítá 360 obyvatel. Jejich konečný počet by do budoucna měl narůst až na dva tisíce a svůj nový domov ve Woven City naleznou nejen současní zaměstnanci Toyoty, ale i rodiny s malými dětmi či lidé v důchodovém věku.

Na rozvržení města dohlížel světoznámý dánský architekt Bjarke Ingels, který se podílel např. na návrhu nového světového obchodního centra v NYC či centrály Googlu v Kalifornii. Plán počítá s rozdělením Woven City do tří zón – oblasti pro samořiditelná vozidla, pro osobní vozítka a čistě pěší zóny. Budovy budou z naprosté většiny dřevěné a za pomocí AI technologie budou nepřetržitě dohlížet na zdravotní stav svých nájemníků. Elektřina pro celé město pak bude zajišťována kyslíko-vodíkovými palivovými články.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Japan Times
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí