Toyota investuje v Indonésii dvě miliardy dolarů do výroby elektromobilů

Japonský automobilový gigant plánuje do roku 2025 uvést na indonéský trh 10 nových elektrických vozidel.

Japonská automobilka Toyota přislíbila indonéské vládě investovat v zemi dvě miliardy USD na podporu místní strategie rozvoje elektromobility, snižování spotřeby fosilních paliv a snižování škodlivých emisí. Toyota na setkání s koordinujícím ministrem hospodářství Airlangga Hartartoem vyjádřila své odhodlání podporovat úsilí Indonésie ve snižování emisí, ale i snižování dovozu paliv pro motorová vozidla.

Toyota, která je největším výrobcem osobních automobilů v Indonésii a zároveň má největší podíl prodaných aut na místním trhu, se zavázala v příštích pěti letech investovat nejméně 2 miliardy dolarů. Investice má pokrývat zejména vývoj a výrobu elektrických vozidel s tím, že by mělo být představeno až 10 nových typů elektrických aut pro indonéský trh. Mateřská společnost Toyota ve svém plánu strategického rozvoje připravuje Indonésii na to, aby se stala jak výrobním, tak i exportním centrem produktů Toyota v rámci ASEAN zemí.

U příležitosti 50. výročí svého působení v Indonésii Toyota potvrdila svůj závazek k tzv. udržitelnému automobilovému průmysl“, který snižuje emise a spotřebu fosilních paliv. Technologie vozidel Toyota, která jsou vyráběna v Indonésii, je rovněž připravena podporovat implementaci biopaliva B30, což je název paliva, které bylo zavedeno v Indonésii a souvisí s vládním programem nahradit 30 procent nafty biopalivem na bázi palmového oleje. Indonésie je totiž jedním z největších producentů palmového oleje na světě. Automobilový výrobce Toyota odhaduje, že její elektromobily a technologie B30 mohou Indonésii pomoci snížit do roku 2025 spotřebu paliva až o 126 milionů litrů.

Indonéská vláda vítá nový investiční plán Toyoty, který zemi pomůže vytvořit více pracovních příležitostí a také přispěje ke zvýšení úrovně pracovních dovedností a odborných znalostí místních pracovníků. Indonésie rovněž doufá, že Toyota v blízké době zváží také investice do výroby baterií pro elektrická vozidla a využije místního nerostného bohatství, zejména dodávek niklu. Prezident Indonésie Joko Jokowi Widodo představil průmysl elektrických vozidel jako jednu z vládních priorit pro rozvoj země a má v úmyslu do roku 2025 vyrobit až 20 % procent místně vyrobených automobilů na elektrický pohon. Země se tímto snaží o pozici globálního centra pro výrobu baterií a elektrických vozidel.

Indonésie je investičně zajímavá i pro další významné automobilky. Kromě Toyoty již investoval do lokálního vývoje a výroby elektrických aut také Hyundai Motor. Jihokorejský výrobce automobilů investoval v minulém roce přibližně 1,55 miliardy USD a očekává, že jeho výrobní závod na západě ostrova Jáva zahájí výrobu již koncem tohoto roku.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.
Zdroj: Jakarta Post, Jakarta Globe


• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Investice
• Teritorium: Asie | Indonésie | Japonsko | Zahraničí