Transnet hledá partnery k vybudování superterminálu v Jižní Africe

Společnost Transnet potřebuje soukromé partnery, kteří by pomohli financovat obří přístavní terminál v jihoafrickém Durbanu, jehož cena je odhadována na 100 miliard randů.

Podle jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy je durbanský přístav klíčovou součástí vládního plánu k oživení ekonomiky po pandemii a léty nevýrazného růstu.

sattahipbeach / Shutterstock.com

Pokud vše půjde podle plánu, pak za 10 let bude 60 % kontejnerové dopravy do a z Jižní Afriky zajišťovat zmodernizovaný přístav v Durbanu. Modernizace a rozšíření přístavu by měly stát 100 miliard randů.

Zlepšování ve fungování přístavu v Durbanu má přinést i změna strategie hlavních koridorů nákladní dopravy samotného Transnetu s různými komoditami a produkty. Vláda oznámila zřízení Národního ústavu přístavů jako dceřiné společnost Transnetu. Součástí plánů přístavu je také rozdělení jednotlivých terminálů a přístupu nákladních aut k nim.

Soukromí investoři mohou svoje nabídky posílat do konce roku. Vyhodnocení má být uzavřené do června 2022, přičemž práce v přístavu by měly být hotovy do konce roku 2023. Nejvyšší šanci uspět mají potenciální partneři, kteří nabídnou rychlé dodání za nejnižší možné náklady.

Další soukromé investory a partnery bude Transnet hledat i do dalšího přístavu ve Východním Kapsku, přístavu Ngqura. Právě přístavy Ngqura a Durban patřily v loňském roce k nejhůře fungujícím kontejnerovým přístavům na světě. Superterminál má pojmout i velká plavidla, čímž se zlepší efektivita přístavu.

Přestože je účast soukromého sektoru v podobných projektech klíčová, nejedná se o privatizaci aktiv Transnetu. Transnet dále hledá zájemce, kteří mu pomohou s dalšími záležitostmi, např. s řešením krádeží kabelů, přechodem na alternativní zdroje energie apod.

Zdroj: news24.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
• Témata: Ekonomika ve světě