Turecká centrální banka razantně zvýšila základní úrokové sazby

Po změně ve vedení centrální banky došlo ve čtvrtek 19. listopadu k výraznému zvýšení úrokových sazeb, a to na 15 %.

Sazby se zvýšily poté, co byl bývalý ministr financí Naci Ağbal jmenován novým šéfem Centrální banky Turecké republiky (CBRT). Sám Ağbal ve svém prvním veřejném vystoupení z minulého týdne uvedl, že hlavním cílem banky je dosáhnout a udržet cenovou stabilitu a při plnění tohoto cíle bude rozhodně využívat všechny možné nástroje. Celkovou změnu v ekonomickém vnímaní země představovala i výměna na postu ministra financí, kde do poloviny listopadu působil Berat Albayrak, zeť R. T. Erdoğana.

Základní úroková míra tak byla zvýšena o 475 bazických bodů na současných 15 %. Tato změna má posílit boj s dlouhodobě vysokou inflací v zemi, která dle oficiálních statistik dosáhla za říjen 11,89 %. V průběhu roku se inflace držela nad očekávanými čísly, proto centrální banka musela upravit výhled celoroční inflace z 8,9 % na aktuálních 12,9 %.

Současné kroky centrální banky mají taktéž dopad na místní měnu. Turecká lira, která začátkem listopadu zaznamenala vůbec největší odpis své hodnoty vůči euru/americkému dolaru, momentálně významně (o přibližně 12 %) posílila. I přesto však od začátku roku místní měna odepsala 27,6 % vůči USD.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko
Zdroj: Daily Sabah + propočty ZK Istanbul

Pravidelné novinky e-mailem