Zdroj: CzechTrade

Turecká ekonomika se snaží čelit inflačním vlivům a následkům zemětřesení

Únorová míra inflace v Turecku klesla více, než se očekávalo. Růst cen je stále v porovnání s předchozím měsíce výraznější díky cenám potravin a služeb.

Roční index spotřebitelských cen klesl na úroveň 55,8 %. To je o dvě procenta méně, než činil lednový a výraznější pokles oproti vrcholu, který bych dosažen v říjnu loňského roku s úrovní 85,5 %. Tehdy se jednalo o rekordní výši za posledních 24 let.

Ilustrační fotografie

V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 3,15 %, zejména kvůli růstu cen potravin, zvyšování výdajů za školství a služby. To je méně, než bylo očekáváno v meziměsíčním srovnání, kdy byl odhadován růst ve výši 3,4 %. Nové statistiky inflace přicházejí v reakci na ničivé zemětřesení, které postihlo Turecko letos 6. února. Zemětřesení připravilo o život na více než 45 000 obyvatel postižené oblasti a zanechalo miliony lidí bez domova.

Vláda tak v posledních dnech přikračuje k vyhlašování plánů a projektů nové rezidentní výstavby v postižených oblastech. Podnikatelské kruhy a ekonomové odhadují dopad škod způsobených zemětřesením na 100 miliard dolarů. Negativní dopad na růst turecké ekonomiky by mohl být až 2 %. Vláda a ekonomové oznámili, že růst cen potravin a nákladů za ubytování bude v letošním roce mírnější, než se očekávalo.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Současná vláda upřednostňuje nižší úrokové sazby ve snaze podpořit turecký vývoz, výrobu a investice spolu s tvorbou nových pracovních míst. Před pár týdny v reakci na následky zemětřesení turecká centrální banka snížila úrokovou sazbu na 8,5 %, aby podpořila růst ekonomiky a bude bedlivě sledovat dopady katastrofy na ekonomiku. Pro letošní rok je odhadována inflace v Turecku pohybující se v rozmezí 34 a 52 %.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: https://www.paturkey.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní

Doporučujeme