Turecko čelí problémům s vodohospodářstvím

Turecká republika se v posledních letech začíná potýkat s nedostatkem vody. Příčinou jsou změny klimatu, špatné hospodářství a plýtvání vodou.

Zdroje podzemní vody se v posledních letech dle průzkum začínají v Turecku blížit svým limitům. Jako důvod byly identifikovány následující příčiny. Jde o změny klimatu, ale z velké míry k tomu přispívá lidská činnost, a to špatné zemědělství a nakládání s vodou, nevhodné plánování městské zástavby a vzrůstající populace.

Stav podzemní vody je ohrožen vinou naprosto nekontrolovatelného využívání zdrojů pro novou zástavbu a vrtanými studnami pro potřeby zemědělství. Spotřeba pitné a užitkové vody v posledních 27 letech v Turecku stoupla dvojnásobně v porovnání se vzrůstem populace.

Za tuto dobu vzrostl v porovnání počet obyvatel o 47 %, ovšem spotřeba vody tomu neodpovídá. Vzrostla poměrem o 100 %. Turecko tak v poslední době čelí vážným dopadům nedostatku zdrojů podzemní vody s ohledem na vysoce nehospodárné a neúčelové využívání vodních zdrojů.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Některá metropolitní města, jako například Izmir, jsou z více než 60 % závislá na zdrojích pitné vody z vrtaných studní. Vysychání podzemních zdrojů tak začíná způsobovat značné problému v zásobování obyvatel.

Turecká vláda v následujících měsících chystá připravit a vydat vodní zákon, který by měl tuto vážnou situaci řešit. Zahraniční kancelář CzechTrade Turecko zde vidí potenciál pro české společnosti. Situaci bude nadále mapovat vzhledem k plánované nové legislativě. Dále pak reagovat i oborově zaměřenou misí pro sektor vodohospodářství. Cílem bude umožnit českým firmám z tohoto sektoru představení nabídky technologií pro tento sektor na kompetentních místech.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí