Turecko doufá, že aktuální lockdown pomůže cestovnímu ruchu

V zemi na Bosporu platí do poloviny května tvrdý lockdown, od kterého si místní administrativa slibuje výrazné zlepšení v počtu nakažených.

Po přísných omezeních cestování v prvních měsících pandemie v loňském roce zahájilo Turecko v červnu 2020 certifikační program bezpečného cestovního ruchu. V rámci tohoto programu byly certifikovány tisíce hotelů, restaurací, muzeí, cestovních agentur a dalších firem v odvětví pohostinství, které byly pravidelně kontrolovány.

Cílem programu bylo a je poskytnout turistům atmosféru bez rizika s přísnými zdravotními a hygienickými opatřeními.

Podle Tureckého statistického institutu (TÜİK) činil turecký příjem z cestovního ruchu v prvním čtvrtletí 2,45 miliardy dolarů, což je pokles o 40,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Počet návštěvníků ve stejném období klesl o 53,9 procenta na pouhých 2,6 milionu.

Turecko hostilo rekordní počet zahraničních návštěvníků – 45 milionů turistů a 7 milionů Turků pobývajících v zahraničí – v roce 2019, kdy země utržila téměř 35 miliard dolarů z příjmů z cestovního ruchu.

Zahraniční hotovost, kterou turisté utrácejí, je zásadní pro vyrovnání schodku běžného účtu Turecka, který v roce 2020 činil přibližně 37 miliard USD. Její výnosy se loni propadly o 65 procent, když počet návštěvníků ze zahraničí poklesl na přibližně 16 milionů.

Očekává se, že celkové tržby Turecka v letošním roce dosáhnou 23 miliard USD, což je sice nárůst z loňských 12,5 miliardy USD, ale stále daleko od před-pandemických čísel. Cestovní ruch představuje přibližně 12 procent turecké ekonomiky a v loňském roce byl nejvíce postiženým odvětvím.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.
Zdroj: Hurriyet Daily News
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí