Turecko je významným trhem s kryptoměnami

I přes nedávný kolaps dvou lokálních burz Turecko nadále zůstává významným trhem s kryptoměnami.

Zemi na Bosporu před nedávnem zasáhl kolaps dvou burz, který zasadil velkou ránu stovkám tisíc tureckých investorů do kryptoměn, kteří nebyli schopni získat přístup k digitálním aktivům v hodnotě milionů dolarů.

Odstávky webů Thodexu a Vebitcoinu, jedněch z největších obchodních platforem v zemi, vrhly světlo na další věc: kryptoměnový boom, který započal v průběhu loňského roku raketovým zájmem o vlastnictví digitálních měn.

Turecko se řadí mezi největší trhy s kryptoměnami na světě. Například web Coinhills, který se zaměřuje na analýzu krypto aktiv, jej řadí na páté místo na světě. I když je těžké zjistit skutečný počet, v Turecku je odhadem 5 milionů aktivních investorů.

Podle poslední zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) vydané v únoru přibližně 16 % Turků uvedlo, že kryptoměnu používalo nebo ji vlastní. To zařadilo Turecko na čtvrté místo v seznamu zemí hned za Nigérii, Vietnamem a Filipínami.

Mezi nejpopulárnější krypto platformy v zemi, BtcTurk a Paribu, v posledních dnech uvedly, že mají každý přes 3 miliony uživatelů, i když platí, že ne všichni jsou aktivní.

Velká obliba kryptoměn v zemi je do určité míry spojena s tvz. dolarizací turecké ekonomiky, kdy si řada občanů směňuje místní měnu do USD případně EUR, aby předešla znehodnocováním svých úspor. Kryptoměny i přes svou volatilitu jsou dalším oblíbeným způsobem, jak se vyhnout dvojciferné inflaci, která postihuje místní měnu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Turecku.
Zdroj: Daily Sabah
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí