Turecko: Nižní úrokové míry pomohou lepšímu prodeji vozidel

Turecká centrální banka na svém zasedání v polovině září výrazně snížila týdenní reposazbu z 19,75 % na současných 16,5 %. Tento její krok dle předsedy Asociace distributorů v automobilovém průmyslu pomůže k lepším prodejům nových aut v zemi.

Ali Bilaloğlu, předseda Asociace distributorů v automobilovém průmyslu, doslova uvedl: „Toto [snížení sazeb centrální banky] bylo krokem správným směrem. Měsíční náklady spotřebitelů se mohou zmírnit o přibližně 1 procento. To bezpochyby bude mít pozitivní dopad na prodej vozů „z první ruky“.
V poslední době totiž se Turecko potýká s výrazným propadem prodejů nových vozů, když se trh za prvních osm měsíců meziročně snížil o celých 46 %. Řečí čísel to znamená propad z loni prodaných 956 194 na letošních 621 000 osobních a lehkých užitkových vozidel.
Bilaloğlu dodává, že dle předpovědi jeho asociace by se letošní prodeje ke konci roku měly pohybovat kolem 350 tis vozů, přičemž průzkum byl dělán před snížením úrokových vazeb. Nyní tak předseda Asociace distributorů v automobilovém průmyslu předpokládá, že by se celková čísla mohla navýšit o nějakých 50 tis vozidel.

Blíže: http://www.hurriyetdailynews.com/lower-rates-may-revive-auto-market-146778
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

 

Pravidelné novinky e-mailem