Turecko otevírá výzkumné centrum umělé inteligence

Turecký vědecký a technologický úřad spojuje úsilí s jedou z nejvýznamnějších lokálních e-commerce platforem. Společně založí unikátní výzkumné centrum umělé inteligence (AI).

Nejznámější turecká e-commerce platforma Hepsiburada zažívá v posledních letech nebývalý růst. Svědčí to o vzrůstající oblibě sektoru e-commerce v Turecku. Velký rozmach zaznamenala zejména v roce 2020, kdy i zejména díky uzávěrám způsobeným pandemií byli obyvatelé nuceni značnou část zboží nakupovat prostřednictvím on-line obchodů.

Společnost Hepsiburada je kotovaná na burze Nasdaq. Stala se tak první tureckou společností kotovanou na této burze což zvýšilo hodnotu společnosti na 4,38 mld. USD. V kooperaci s vládním výzkumným úřadem je zakládáno výzkumné centrum umělé inteligence, které se bude soustředit na sektor e-commerce a společnost Hepsiburada bude na svou platformu implementovat jeho výsledky. Společnost vznikla v roce 2000 a v roce 2015 a v témže roce spustila vlastní on-line obchod.

Dalšími významnými hráči na poli on-line prodeje na tureckém trhu jsou společnosti Trendyol, Peak Games a Dream Games. Jedná se původně o start-upy, které se i díky zahraničním investicím dostaly do světového povědomí. Jen v prvním pololetí letošního roku zaznamenala start-upová scéna v Turecku zájem zahraničních investorů, finančně vyjádřeným hodnotou 1,8 mld. USD.

Turecký sektor e-commerce je stále na vzestupu, prohlubování jeho digitalizace za využití technologií umělé inteligence je zřejmé. České společnosti by tak neměly opomíjet potenciál tureckého trhu. Naše zahraniční kancelář CzechTrade Turecko mapuje potenciál a je připravena být českým exportérům nápomocna v jejich úsilí.

Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
• Oblasti podnikání: E-commerce | Software a ICT služby
• Teritorium: Turecko