Turecko otevřelo továrnu na zpracování lithia

Turecký závod na výrobu lithia společnosti Eti Maden, který byl slavnostně otevřen 26. prosince v centrální provincii Eskişehir, pomůže vyrovnat každoroční dovoz lithia ve výši 20 milionů USD, uvedl ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez.

„Turecko se dnes stalo zemí, která může vyrábět produkty uhličitanu lithného a boru s vlastní technologií a lidským kapitálem prostřednictvím destilace boru a lithia v odpadu svým vlastním způsobem,“ uvedl Dönmez během slavnostního zahájení.

Počáteční produkce lithia v továrně ze zdrojů boru bude zahájena v malém rozsahu přibližně deseti tun ročně. Při úplném provozu bude výrobní zařízení produkovat téměř 600 tun ročně, což podle ministra pokryje polovinu poptávky po lithiu v zemi.

„Budeme významně přispívat ke zvyšování poměru lokalizace špičkových technologií s využitím domácího lithia v inteligentních technologiích, jako jsou mobilní zařízení, počítače, ale především naše domácí auto na elektrický pohon TOGG,“ zdůraznil Dönmez.

Předpokládá se, že lithium z výrobního závodu bude použito v součástech prvního tureckého elektromobilu pod vedením turecké automobilové joint venture skupiny (TOGG).

Dönmez zdůraznil, že závod bude vyrábět lithium z kapalných odpadů vznikajících při výrobním procesu boru, který bude prvním svým typem na světě.

„Požádali jsme o patent na tuto výrobní metodu. Doufejme, že po schválení bude Turecko v této oblasti modelovou zemí,“ uvedl Dönmez a zdůraznil, že odpady, které se již skladují, budou použity na výrobu lithia, což sníží potřebu nových skladovacích prostor.

Zdroj: Hurriyet Daily News
Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.

Pravidelné novinky e-mailem