Zdroj: CzechTrade

Turecko plánuje do roku 2035 až dvojnásobné zvýšení výroby elektrické energie

V důsledku rostoucí spotřeby elektrické energie Turecko cílí na navýšení výrobních kapacit. Napomoci mají především obnovitelné zdroje.

Turecko plánuje do roku 2035 zdvojnásobit svůj výrobní potenciál elektrické energie. Mají k tomu dopomoci zejména solární a větrné elektrárny. V plánu je až pětkrát navýšit výrobu elektrické energie na solárních zdrojích a až ztrojnásobit výrobu na zdrojích větrných. Turecko tak cílí na posílení výroby elektrické energie na 189,7 GW.

Ilustrační fotografie

V loňském roce překonala hranici 100 GW. Prim mají hrát obnovitelné zdroje v souvislosti s plánem nulové emisní stopy do roku 2053, ke které se Turecko zavázalo.

Obnovitelné zdroje z chystaného plánu až zdvojnásobí potenciál výroby elektrické energie a v zemi mají tvořit na 74 %. Energetický mix je naplánován na podíl až 64 % zelené energie oproti 54% plánovaným v minulém roce. Nicméně i nadále Turecko bude spoléhat na fosilní zdroje, i vzhledem k nově objeveným ložiskům zemního plynu v pobřežních vodách a jedné z největších sítí uhelných elektráren na světě.

Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Nicméně expanze v odvětví solární a větrné energie zůstává neměnná a země je odhodlána urychlit investice do obnovitelných zdrojů. Plánem Turecka do roku 2035 je posílit výkon solárních elektráren ze současných 9 GW na 59 GW. Pokud jde o větrné elektrárny, aktuálně mají kapacitu 11 GW, v plánu je pak do roku 2035 navýšit instalovaný výkon až na 30 GW. Z toho by mělo být 5 GW tzv. offshore.

Vodní elektrárny aktuálně zabírají největší podíl mezi obnovitelnými zdroji. V plánu je navýšit jejich výkon ze současných 31 GW na 35 GW v roce 2035. První blok jaderné elektrárny Akkuyu by měl být napojen na síť v letošním roce a celkový výkon jaderného zdroje by měl ve finále dosáhnout 7,2 GW. Spotřeba elektrické energie má růst ročně o 3,5% a v roce 2035 dosáhnout 510,5 TWh.

CzechTrade nabízí českým společnostem zajímajícím se o sektor klasické energetiky možnost účastnit se mise a navštívit turecké potenciální partnery. Více na stránkách agentury v sekci kalendáře akcí.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com

• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí