Solární a větrné parky v současné době hrají a v budoucnu i budou hrát prim v energetickém mixu s důrazem na obnovitelné zdroje energie. Nelze opomenout ani hydroelektrárny. Ty jsou ovšem náchylné na dostatek průtoku, který často kolísá tím, jak vydatné jsou srážky.
V současné době je Turecko do značné míry závislé při výrobě elektrické energie na dovozu plynu. Ročně za dovoz této suroviny do plynových elektráren zaplatí takřka 80 mld. dolarů. V roce 2022 to bylo dokonce 98 mld. dolarů. Při vyšší aktivaci obnovitelných zdrojů by tyto ušetřené výdaje byly vítaným přínosem do státního rozpočtu, který se potýká s výraznými schodky, což působí turecké ekonomice nemalé problémy.
Vláda tak počítá, že v následujících deseti letech investuje do obnovitelných zdrojů energie na 100 mld. dolarů. Ty budou směřovat zejména do solárních a větrných parků. Závislost na výdajích za dovoz surovin pro výrobu elektrické energie má také snížit budovaná jaderná elektrárna Akkuyu. Vláda plánuje i další jaderné zdroje a velmi vážně zamýšlí budovat malé modulární reaktory.