Turecko: Rusko začíná pumpovat plyn do plynovodu TurkStream

Ruská společnost Gazprom začala zkušebně pumpovat plyn do dokončovaného plynovodu TurkStream. Jedná se o finální část testování, než se plynovod spustí do provbozu později v tomto roce.

„Naplnění plynovodního systému plynem je významným krokem k zahájení skutečných dodávek plynu do Turecka a jihovýchodní Evropy prostřednictvím nového systému ropovodů na moři,“ uvedl zástupce provozní společnosti South Stream Transport B.V.
Kompresorová stanice s názvem Russakaya, která se nachází na ruském pobřeží Černého moře, poskytuje nezbytný tlak na to, aby zemní plyn přicházející z Centrálního (sjednoceného) systému dodávky zemního plynu Gazpromu pokračoval dále pod Černým mořem směrem do Turecka. V Turecku ruský plyn dorazí do kompresorové stanice poblíž města Kıyıköy.
TurkStream bude mít kapacitu k přepravě 31,5 mld. kubických metrů (bcm) plynu ročně, což se rovná energetické poptávce 15 milionů domácností.
Projekt se skládá ze dvou potrubí přes Černé moře, z nichž první bude sloužit Turecku s kapacitou 15,75 bcm, zatímco druhá linie má sloužit Evropě. Každý plynovod je dlouhý 930 kilometrů a je položen v hloubkách až 2 200 metrů. 

Blíže: https://www.dailysabah.com/energy/2019/10/18/russia-starts-pumping-gas-into-turkstream-pipeline
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Pravidelné novinky e-mailem