Zdroj: CzechTrade

Turecko se připravuje na těžbu zemního plynu

V nadcházejícím období se Turecko chystá významně investovat do těžby zemního plynu. Slibná ložiska v Černém moři si vyžádají na 10 miliard dolarů.

V roce 2020, po několika letech průzkumných prací v Černém moři, došlo k objevení významných zásob zemního plynu v lokalitě nazvané Sakarya. Ta se nachází u pobřeží turecké provincie Zonguldak. Odhadovaná zásoba má představovat na 540 miliard kubických metrů zemního plynu. 

Ilustrační fotografie

Stát se chystá tento projekt těžby, který má přinést více než 1000 pracovních míst, podpořit i výraznými úlevami a osvobozením od cel a daní. Celkový projekt zabere nejméně 10 let. Úvodní fáze má být dokončena v roce 2023 u pobřežního města Filyos a v tomto roce je předpoklad získání na 14 miliard kubických metrů plynu. 

V roce 2021 dle statistik Turecko spotřebovalo na 59,6 miliardy kubických metrů zemního plynu, což představovalo nárůst spotřeby o 24 % v porovnání s předchozím rokem. Import plynu pak vzrostl o 22 % a činil na 58,7 miliardy kubických metrů. Maximální roční produkce z nově budovaného zařízení má oscilovat kolem 18 miliard kubických metrů. To by mělo pak pokrýt 30 % roční turecké spotřeby zemního plynu. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: www.hurriyetdailynews.com

• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí