Turecko se stává přístavištěm pro megajachty

Turecko se stalo novým oblíbeným cílem majitelů megajachet poté, co ostatní populární destinace s pobřežími podél Středozemního moře, jako jsou Španělsko a Francie, hlásily rostoucí počet případů covidu-19.

Podle zprávy agentuy Bloomberg pluje u pobřeží Turecka nejméně 63 megajachet, což je nejvyšší počet od roku 2017; a o 26 kusů více než ve stejném období předchozího roku. Mezi megajachty plující u Turecka patří například 140 metrová  Sheherazade, 100 metrová Madame Gu, údajně vlastněná ruským miliardářem Andreyem Skochem a 85 metrů dlouhá loď s názvem Pacific, která je vlastněna druhým nejbohatším mužem Ruska Leonidem Mikhelsonem.

Majitelé luxusních jachet, jako jsou bohatí Evropané a ruští oligarchové, utratí při návštěvě země v průměru 25 milionů EUR (194 milionů TL) a zdrží se přibližně na dobu tří měsíců. Takové číslo odpovídá částce, kterou utratí průměrně 50 000 turistů pobývajících v letoviscích.

Begüm Doğulu, šéf Asociace cestovního ruchu pro jachty a provozovatel jachet, řekl květnu Daily Sabah počátkem května, že průmysl očekává letos 50% nárůst počtu dokovacích stanic v tureckých přístavech. V loňském roce zakotvilo v tureckých přístavech na 3500 jachet pod cizí vlajkou, z nichž 6 % z nich patřilo do kategorie megajachty.

Zdroj: Daily Sabah
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Pravidelné novinky e-mailem