Turecko se zlepšuje ve vývoji leteckých motorů

Turecko v posledních letech masivně investovalo do lokalizace výroby v obranném průmyslu. Nyní představuje výsledky své práce.

„Turecko je na dobré cestě k tomu, aby se stalo konstrukčním a výrobním centrem pro všechny druhy motorů, zejména v letectví. S těmito projekty vstupujeme do nové éry obranného průmyslu,“ řekl Recep Tayyip Erdoğan při slavnostním předání prvního lokálně vyrobeného vrtulníkového motoru v Turecku a otevření nového designového centra v Istanbulu.

Motor TEI-TS1400 s turbohřídelem, vyvinutý inženýry v turecké dceřiné společnosti Turkish Aerospace Industries (TAI) a TUSAŞ Engine Industries (TEI), byl navržen pro první domácí víceúčelový vrtulník T625 v zemi s názvem Gökbey. Dvoumotorový vrtulník vážící šest tun, který obstojí i v nejnáročnějších geografických a nepříznivých povětrnostních podmínkách, byl vyvinut v reakci na rostoucí poptávku trhu po vyšší flexibilitě v této třídě strojů.

Jakmile Turecko začne hromadně vyrábět své vlastní vrtulníkové motory s turbohřídelovým hřídelem, sníží roční dovoz hi-tech technologií v hodnotě 60 milionů dolarů, uvedl ministr průmyslu a technologie Mustafa Varank. „Náš obranný průmysl dnes dosáhl svého historického milníku,“ uvedl Varank ve svém projevu na slavnostním ceremoniálu. Zároveň zdůraznil, že země dosahuje svých cílů v oblasti získávání technologií a pokročilých konstrukčních dovedností díky svému National Technology Move, a uvedl, že motor byl navržen, vyvinut a vyroben výhradně inženýry a techniky TEI, a to za pouhé tři roky.

Varank uvedl, že zatímco hodnota průměrného tureckého vývozu na kilogram je v současnosti na 1,50 USD, v obranném průmyslu je toto číslo přes 50 USD. „Hodnota exportu našeho prvního lokálně vyrobeného motoru vrtulníku, TS1400, je 6 000 USD za kilogram,“ dodal.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: Daily Sabah

Pravidelné novinky e-mailem