Zdroj: CzechTrade

Turecko vloni vyvezlo zboží a služby za 254 miliard dolarů. Jak si ekonomika povede v roce 2023?

Turecká asociace exportérů stanovila odhad exportní výkonnosti na 275 miliard dolarů. Kvůli počínající určité stagnaci se patrně nepodaří dosáhnout lepších čísel.

Rok 2022 turecká ekonomika uzavřela s výkonem vývozu zboží a služeb ve výši 254 miliard dolarů. Pokud by poslední tři měsíce uplynulého roky nebyly poznamenány klesající poptávkou ze zahraničí, byla by konečná částka jistě vyšší. Nižší poptávka byla zaznamenána zejména z Evropy a USA.

Ilustrační fotografie

Dle místních specialistů by mělo letos dojít opět k oživení poptávky, což by mělo mít za následek vyšší výkonnost tureckého vývozu v konečném součtu, než v předešlém roce. V roce 2021 vývoz meziročně rostl o 30 %. V prvních devíti měsících roku 2022 vývoz zaznamenával obdobný růst kolem 30 %, ale v posledních třech měsících se projevilo jisté ochlazení poptávky. V porovnání s rokem 2021 turecký vývoz v roce 2022 posílil v souhrnu o 13 %.

Ochlazení poptávky se ke konci roku jako v prvních sektorech projevilo u textilního a oděvního průmyslu. Poptávka je dále slabší v segmentu šperkařství a výroby koberců, což jsou turecká tradiční odvětví. Pokles poptávky pak hlásila takřka polovina zpracovatelského sektoru. Ochlazení poptávky se nejvíce projevilo u trhů evropských zemí, kam směřuje plných 50 % tureckého vývozu.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Na druhou stranu výkonnost sektorů autoprůmyslu, obranného průmyslu a stavebních materiálů je stále silná. Cílem turecké ekonomiky je dostat se mezi deset největších vývozních zemí světa. Aktuálně je podíl Turecka na celkovém světovém obchodu 1 %. Výnos pak z jednoho kilogramu exportovaného zboží představuje 1,5 dolaru. Pokud jde o vývoz textilní a oděvní produkce, podíl představuje 2 %. Turecko je světovým lídrem ve vývozu lískových oříšků a druhým největším vývozcem meruněk. Pokud jde o koberce, Turecko se na celosvětovém obchodu podílí s touto komoditou ze 17,6 %.

Turecká ekonomika se kontinuálně potýká s deficitem zahraničního obchodu. To je důvodem jejího značného úsilí o trvalé navyšování vývozní výkonnosti a eliminaci dovozů na nezbytné produkty a služby, které turecké ekonomika není schopna sama generovat. V loňském roce v porovnání s rokem 2021 dovoz narostl o 34 % na hodnotu 364 miliard dolarů. Deficit zahraničního obchodu se prohloubil o 138 % na 110 miliard dolarů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí