Turecku se zatím nedaří krotit inflaci

V únoru dosáhla inflace v Turecku 54,4 procenta. Po lednových 48,7 % se jednalo o další růst.

Inflační tlaky v Turecku vykazují stále rostoucí trend. V únoru inflace dosáhla růstu 54,4 % a dosáhla rekordu za poslední dvě desetiletí. Doprovodným efektem je pak zdražování. Největší nárůst zaznamenala cena dopravy, a to zvýšení o 75,7 %, druhá příčka je připsána nárůstu cen potravin, a to o 64,4 %.

Ilustrační fotografie

Naopak nejnižší zdražování zaznamenaly komunikační služby o 11 %, vzdělávání o 22 %, oblečení o 26,9 % a zdravotnické služby o 32,9 %. Turecká centrální banka od září snížila úrokové sazby o pět procent na současných 14 %, a to i přes inflační tlaky. V průběhu loňského roku turecká lira ztratila 44 % své hodnoty oproti americkému dolaru.

Jako protiváhu místní vláda snížila DPH na potraviny, a to z osmi procent na současné jedno procento. Dále se snaží reagovat na rostoucí ceny elektrické energie zaváděním speciálních tarifů pro domácnosti. Současná krize v dodávkách ropných produktů a jejich nárůst mají také vliv na cenu paliv, v posledním půl roce zdražily takřka trojnásobně ze srpnových sedmi lir na současných 20 lir.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.co

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí