Zdroj: CzechTrade

Turecký energetický mix v budoucnu posílí druhá jaderná elektrárna

Turecko zahájilo úvodní přípravy pro výstavbu jaderné elektrárny. Po elektrárně Akkuyu se bude jednat již o druhou.

Turecko plánuje v příštích letech výstavbu druhé jaderné elektrárny v celkové výši investice dosahující 40 mld. dolarů. Nová atomová elektrárna by měla být postavena v provincii města Sinop na pobřeží Černého moře, a to v asijské části Turecka.

Ilustrační fotografie

Bude se jednat o strategický projekt s výrazným přínosem pro tureckou ekonomiku a posílení energetické nezávislosti a soběstačnosti. V plánu je výstavba elektrárny, která se bude skládat ze čtyř reaktorů. Každý vodou chlazený reaktor by měl mít instalovaný výkon 1140 MW, celkový výkon jaderné elektrárny tak dosáhne 4560 MW. Elektrárna by měla po svém uvedení do provozu generovat elektrickou energii minimálně po dobu 60 let. Každoročně by pak do sítě dodala na 34 mld. kilowat hodin.

Realizací projektu byla pověřena turecká společnost EÜAŞ, přejmenovávající se na TÜNAŞ. Ta uvedla, že je reálné s úvodními stavebními pracemi započíst již v tomto roce poté, co bude úspěšně s adekvátními technologickými společnostmi vyřešeno financování projektu. Tento pokrok v přípravách projektu druhé jaderné elektrárny přichází spolu s realizací projektů kladoucích si za cíl připojení zemního plynu z nalezišť v Černém moři do národní sítě ze zpracovatelského závodu zemního plynu Filyos.

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Krom posílení nezávislosti Turecka na dovážených energetických zdrojích si vláda od tohoto projektu také slibuje tvorbu nových pracovních míst a získání nových technologií a know-how. O projekt se velmi zajímá uskupení jihokorejských společností KEPCO. S tureckou vládou byla zahájena diskuse o realizaci projektu a KEPCO bylo vyzváno k vypracování studie proveditelnosti a možnosti využitelnosti reaktorů APR 1400.

Turecko situaci mapuje, v červnu letošního roku se v Istanbulu uskuteční akce věnující se jaderné energetice, a to Nuclear Power Plants V. Expo & IX. Summit. Nabízíme tak zájemcům o účast na této akci organizaci mise a doprovodné služby s tím spojené.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: https://www.dailysabah.com

• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí

Doporučujeme