Zdroj: CzechTrade

Turecký export služeb roste

Služby tvoří v posledních letech velmi významnou část turecké ekonomiky. V letošním roce zaznamenávají rekordní exportní růst.

Letos má export služeb dosáhnout takřka 69 miliard dolarů. V porovnání s loňským rokem jde za uplynulých sedm měsíců o růst o 66 % s dosaženou hodnotou 42 miliard dolarů.

Ilustrační foto

Přestože v loňském roce export služeb významně rostl, meziročně o 61 %, zaznamenal koncem roku 2021 celkový objem 58 miliard dolarů. S ohledem na letošní dosavadní výsledky se tak letošní rok má stát rekordním.

Sektor služeb vykazuje pozitivní přebytek obchodní bilance ve výši 27 mld. dolarů, což se pozitivně projevuje v bilanci běžného účtu Turecka. Informace byla potvrzena ministerstvem obchodu při podpisu nového projektu o podpoře exportu a jeho financování.

Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?

Export služeb hraje a nadále bude hrát významnou roli v turecké ekonomice, pokud jde o příjem do státního rozpočtu, pokud jde o zahraniční měnu, tvorbu nových pracovních příležitostí a zejména produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou. Nový model podpory financování exportních aktivit má přinést snazší přístup k financování a stát se více efektivním.

Ministerstvo obchodu si letošní dosavadní výkon turecké ekonomiku pochvaluje. Ekonomika v prvním půl roce 2022 rostla o 7,5 %. K polovině tohoto růstu pak přispěl export služeb a zboží. Exportní výkonnost celé turecké ekonomiky nadále pokračuje a v uplynulých osmi měsících dosáhla výše 166 mld. dolarů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko
Zdroj: https://www.dailysabah.com

• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí