Zdroj: CzechTrade

Turecký Istanbul trápí znečištěné ovzduší

Nejlidnatější město Turecké republiky se potýká se vzrůstajícím znečištěním ovzduším. Na vině je vysoká koncentrace dopravních prostředků se spalovacími motory.

Istanbul s populací dosahující takřka 20 milionů obyvatel v posledních měsících trápí zvyšující se podíly zdraví nebezpečných látek vznikajících při spalování motorů dopravních prostředků. Tento trend je alarmující. Po poklesu znečištění, které bylo způsobeno omezením dopravy v době pandemie, se situace opět rapidně zhoršuje. 

Ilustrační fotografie

V Istanbulu je každoročně registrováno značné množství motorových dopravních prostředků nejrůznějších kategorií. Jen v roce 2021 bylo zaznamenáno na 250 000 nově registrovaných vozidel. Celkem je v Istanbulu registrováno k pěti milionům vozidel. To odpovídá přibližně jednomu vozidlu registrovanému na čtyři obyvatele.

V celé zemi je registrováno asi 26 milionů vozidel, jde tedy o významnou koncentraci z celkového počtu na poměrně malém prostoru. Místní municipalitu také trápí podíl aut s dieselovým motorem, kterých je bezmála 50 % a tento trend má stále rostoucí tendenci.. 

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Místní administrativa se snaží tento problém řešit novými projekty městské hromadné dopravy šetrné k životnímu prostředí. Zde se jedná převážně o nové linky metra, které jsou v plánu. Ať už se jedná o prodlužování stávajících tras nebo i plánovanou výstavbu úplně nových.

Značné znečištění je zaznamenáváno v turisticky exponovaných částech Istanbulu. Municipalita tak zvažuje zákazy vjezdů do vybraných lokalit, případě zpoplatnění vjezdu. V plánu je také pořízení až 10 000 elektrických kol, které by byly ve městě k dispozici k pronájmu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: www.dailysabah.com

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí