Zdroj: CzechTrade

Turecký obranný průmysl nabývá na stále větším významu

Hned dvě turecké firmy se umístily mezi stem nejvýznamnějších firem z obranného sektoru. Jde o firmy Aselsan a Turkish Aerospace.

Průmysl pro obranu a bezpečnost je v Turecku na velmi rozvinuté úrovni a věnuje se mu značná pozornost. Působí zde celá řada společností, které jsou velmi úspěšné a drží krok se světovou konkurencí.

Ilustrační fotografie | ID1974 / Shutterstock.com

Nejvýznamnější turecké společnosti jsou Aselsan a Turkish Aerospace. Aselsan se v loňském roce umístil v žebříčku na 56. místě. V celkovém objemu prodejů, ve kterých společnost dosáhla v loňském roce hodnoty 2,28 mld. dolarů, plných 95 % činily tržby za prodej zbrojní produkce. Společnost je státní, fond Tureckých ozbrojených sil v této společnosti drží 74,2% podíl. Byla založena v roce 1975.

Jen za prvních devět měsíců letošního roku uzavřela společnost nové zakázky za 924 mil. dolarů a nedokončené z minulých let činí 7,6 mld. dolarů. Tržby se v porovnání s daným obdobím minulého roku zvýšily o 72 %. Společnost Turkish Aerospace se loni dostala do žebříčku top 100 poprvé a skončila na 84. místě. Zvýšila své příjmy za prodej zbrojní produkce z 800 mil. dolarů, které realizovala dohromady v letech 2019 až 2020, na 1,2 mld. dolarů.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Celkový objem tureckého vývozu materiálu pro obranný průmysl včetně podílu aerospace v loňském roce posílil. V roce 2020 dosáhl výše 2,3 mld. dolarů, v loňském roce pak 3,2 mld. dolarů. Přitom v roce 2002 byl pouhých 248 mil. dolarů. Za uplynulých 20 let se tak jedná o více jek desetinásobný nárůst. Turecko samo pak v loňském roce do armády investovalo na 2,1 % HDP. V letošním roce se očekává růst na 2,7 %. V příštím roce se v Turecku uskuteční oborová akce IDEF 2023.

Zahraniční kancelář CzechTrade Turecko plánuje organizovat misi českých firem ze sektoru Aerospace a umožnit tak českým firmám jednání s významnými tureckými společnostmi v oboru. Stále je zde velký zájem o dodávky speciálních technologií ze zahraničí a o kooperaci.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: www.hurriyetdailynews.com

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Obranný průmysl
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí

Doporučujeme