Spojilo se zde široké spektrum zainteresovaných stran, které se zaměřují na nejnaléhavější rozvojové výzvy v regionu.
Slavnostního zahájení se ujala egyptská ministryně pro plánování, hospodářský rozvoj a mezinárodní spolupráci Raniou Al-Mashat. Mezi významnými účastníky byli Ahmed Aboul Gheit, generální tajemník Arabské ligy; Ashraf Sobhy, ministr mládeže a sportu; Manal Awad, ministryně místního rozvoje; a zástupci Organizace spojených národů, Světové banky a dalších mezinárodních a regionálních organizací.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Ministryně Al-Mashat zdůraznila naléhavé problémy, kterým arabský region čelí, včetně geopolitického napětí, ekonomické nestability a probíhajících humanitárních krizí v Gaze a Libanonu. Tyto problémy komplikují dosažení Cílů udržitelného rozvoje (SDG). Na základě zprávy o SDG z roku 2024 uvedla, že pouhých 17 % cílů je na dobré cestě k dosažení do roku 2030.
Al-Mashat vyzvala k restrukturalizaci globálního finančního systému, aby se zlepšil přístup k zvýhodněnému financování pro rozvojové země. Zdůraznila význam silného partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem při mobilizaci zdrojů na klíčové rozvojové projekty, zejména v arabských zemích.
Ministryně poukázala na vážné dopady změny klimatu na region, včetně rostoucích teplot, sucha a extrémních povětrnostních jevů, které ohrožují klíčové sektory, jako jsou zemědělství, voda a energetika. Zdůraznila potřebu řešit digitální propast v regionu, protože omezený přístup k širokopásmovému internetu brzdí zavádění transformačních technologií, jako je umělá inteligence.
Al-Mashat znovu potvrdila závazek Egypta k dosažení SDG a vyzdvihla národní iniciativy, jako jsou Egyptská vize 2030, agenda hospodářských reforem a prezidentská iniciativa Důstojný život (Hayah Karima), jejímž cílem je přeměnit venkovské komunity na centra udržitelného rozvoje. Rovněž zdůraznila globální vedoucí roli Egypta, včetně podání tří dobrovolných národních přehledů (VNR) o pokroku v SDG a zahájení Národní integrované finanční strategie pro rozvoj, která sladí finanční zdroje s klíčovými rozvojovými cíli.
ASDW slouží jako důležitá platforma pro podporu spolupráce mezi vládami, soukromým sektorem, občanskou společností a akademickou sférou při prosazování udržitelného rozvoje v arabském regionu. Akce umožňuje výměnu znalostí, osvědčených postupů a inovativních řešení pro řešení společných výzev a zajištění udržitelného a inkluzivního růstu v arabském světě i mimo něj.