U polských zákazníků roste zájem o elektromobily

Vzhledem k větší popularitě elektromobilů je také postupně navyšovaná síť dobíjecích stanic. Na konci června 2020 přibylo v Polsku 1194 stanic.

Obliba elektrických automobilů v Polsku roste a zvyšuje se také množství prodaných vozů ve srovnání s minulým rokem. V první polovině letošního roku bylo evidováno v Polsku 12 271 elektrických osobních automobilů. Jde o 65% nárůst oproti výsledkům za stejné období minulého roku. Více než polovina vozidel je plně elektrická. Dále jezdí na silnicích 606 kusů elektrických nákladních vozů a dodávek, 296 autobusů a 7342 mopedů a motocyklů.

Mezi zákazníky čím dál více roste zájem o plně elektrické vozy především z ekologických důvodů, pozadu nezůstávají ani plug-in hybridy, které jsou výhodné především pro cestování na dlouhé vzdálenosti či do míst, kde nejsou v dostatečné kapacitě vybudovány dobíjecí stanice. Výhodou elektrických aut je také snížení hluku ve městě. Vzhledem k větší popularitě elektromobilů je také postupně navyšovaná síť dobíjecích stanic. Na konci června 2020 přibylo v Polsku 1194 stanic.

Co by mohlo výrazně ovlivnit budoucí elektromobilový průmysl? Jsou to především vhodné dotační programy podporující např. podnikatele zamýšlející koupi elektrického vozu. Konkrétně by pomohlo navýšení dotované částky i zvýšení horní hranice celkové ceny propláceného vozidla.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Polsko