U sousedů v Rakousku se postupně rozbíhá maloobchod

Rakouská ekonomika se po koronavirovém „shutdownu“ znovu pomalu rozbíhá. Jako první otevírají maloobchody.

Nákupy Rakušanů se v budoucnu nebudou omezovat pouze na supermarkety, drogerie nebo lékárny. Od úterý mohou otevírat i další prodejny. Postupně a za dodržení ochranných opatření. Menší obchody s prodejní plochou do 400 m2, stavebniny a zahradní centra (bez ohledu na velikost) budou mít dvoutýdenní náskok. Znovuotevření ostatních obchodů je plánováno od 2. května.

Annalena Schlager provozuje módní butik v Anif u Salcburku. Její obchod má 45 m2. Podle nových předpisů může umožnit vstup až dvěma lidem současně (20 m2 na zákazníka). Nemohla jsem se rozhodnout, zda mám otevřít, ale už mi psalo několik stálých zákaznic. Možná jim nabídnu soukromý termín, nebo budu otevírat jen v některé hodiny, uvedla Schlager v rozhovoru pro „Wiener Zeitung.“ V každém případě plánuje nosit masku, rukavice a pravidelně dezinfikovat kliky dveří.

Ve svém obchodě „Goodshoes“ v Alsergrundu ve Vídni prodává Nicole Sofikis eticky a udržitelně vyráběnou obuv. Plánuje otevřít 16. dubna, ale jak sama říká, moc zákazníků neočekává. V nabídce má 1200 párů bot. „Boty z jarní kolekce už prodávat nebudu.“ I přes současný vývoj podnikání je však Sofikis „relativně klidná“. Požádala o půjčku se státní zárukou u své banky a doufá, že později jí bude poskytnuta dotace na fixní náklady.

Franz Koll, generální ředitel sítě květinářství Bellaflora se těší na opětovné otevření jejich 27 poboček: „Nic není horší než prázdný obchod.“ Většina zaměstnanců pracuje od poloviny března na „kurzarbeit“. Někteří zaměstnanci mají nyní, při znovuzahájení prodeje, práce více. „Rostliny v hodnotě několika milionů eur byly mezitím zničeny,“ uvedl Koll. „Jsme ale uprostřed sezóny a k dispozici bude řada nového zboží. V krizi se také osvědčil online obchod, kterému se nebývale dařilo.“

V řetězci knihkupectví Thalia pracuje velká část zaměstnanců na „kurzerbeit“, výjimkou jsou pouze zaměstnanci z IT. Poptávka po knihách a hrách se v internetovém obchodě zněkolikanásobila. Díky znovuotevření poboček se podíl „kurzarbeit“ sníží. Thalia plánuje 14. dubna otevřít jen pět ze svých 38 poboček – Braunau, Grieskirchen, Bad Ischl a obchody kampusech linecké a vídeňské university – všechny s rozlohou do 400 m2.

Po Velikonocích se také otevře přibližně 100 menších poboček papírnického řetězce Libro.

Masky, rukavice, dezinfekce
Velcí prodejci a nákupní centra budou moci otevřít až od 2. května. Umělé zmenšení prodejní plochy pod 400 m2 není podle vydaného nařízení povoleno a předčasné otevření může být sankcionováno pokutou až 30 000 eur. 

Musí být dodržován minimální odstup 1 metr. Obchody s rozlohou do 400 m2 musí zajistit, že se v nich bude nacházet maximálně 1 zákazník na 20 m2. Obchodníci slibují dodržování těchto pravidel. Těm, kteří nařízení nedodrží, hrozí pokuta až 3600 eur. 

Značení rozestupů na podlahu, masky, rukavice, stěny z plexiskla a dezinfekční prostředky mají zajistit ochranu personálu i zákazníků.

Sdružení maloobchodníků vítá vyjasnění některých otázek, stále jsou však některé body otevřené. Například není stále jasné, zda maloobchodníci, kteří z obchodních důvodů své obchody i přes povolení neotevřou, mohou nadále čerpat podporu covid-19.

Po Velikonocích otevřou další obchody
Poradenská společnost Standort + Markt a Universita Jana Keplera v Linci odhadují, že denní ztráty z prodejů kamenných obchodů by se měly ze současných 110 milionů snížit na 80 milionů eur (brutto). Místo v současnosti uzavřených 59 % obchodů (zhruba 22 400) by to po Velikonocích mělo být pouze 22 % (kolem 8100 obchodů), Ty zůstanou uzavřené až do příští fáze, která je ohlášena na květen.

Zdroj: www.wienerzeitung.at
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni

Pravidelné novinky e-mailem