Ukrajina loni významně navýšila armádní výdaje

V průběhu roku 2020 se pozice Ukrajiny v tomto žebříčku významně nezměnila – země si meziročně polepšila o jednu poličku a posunula se na 34. místo.

Experti ze Stockholmského institutu pro mírová studia (SIPRI) odhadují výdaje Kyjeva na obranu a bezpečnost v roce 2020 na 5,9 miliardy USD. Podle zprávy zvýšila Ukrajina loni meziročně výdaje na tyto účely o 11 % ve srovnání s rokem 2019 a o 198 % ve srovnání s rokem 2011. V loňském roce činily armádní výdaje 4,1 % HDP země a celosvětově představují 0,3 % všech vojenských výdajů v roce 2020.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Kyjevě pořádá účast českých podniků na mezinárodním veletrhu obranného průmyslu Arms and Security, který proběhne v Kyjevě ve dnech 15.-18. června 2021.
Jedná se o jedinou výstavní akci na Ukrajině zaměřenou na obranný a bezpečnostní průmysl. Veletrh se koná pod záštitou Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra a Ministerstva ekonomického rozvoje, obchodu a zemědělství. Minulého ročníku se zúčastnilo 503 podniků z 15 zemí, národními expozicemi byly zastoupeny USA, Polsko a Turecko. Výstavu navštívilo přibližně 27 tisíc odborných návštěvníků.
V případě zájmu o návštěvu nebo účast ve veletrhu prosíme kontaktovat naše zastoupení v Kyjevě na emailu kiev@czechtrade.cz 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina.
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl
• Teritorium: Ukrajina