Ukrajina plánuje významně navýšit počet lodí válečné a civilní flotily

Státní koncern obranného průmyslu Ukrajiny Ukroboronprom představil tento týden strategii rozvoje ukrajinského loďařského průmyslu na období do roku 2030, který počítá s významným navýšením počtu lodí.

Strategii rozvoje ukrajinského loďařského průmyslu vyvinul Ukroboronprom společně s Asociací loděnic Ukrajiny Ukrsudprom a jejímu sestavení předčila podrobná analýza stavu současné ukrajinské flotily a domácích loděnic.

Ukrajinské válečné loďstvo nyní disponuje 18 loděmi. Podle rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny o rozvoji námořnictva ozbrojených sil do roku 2031 se plánuje v příštích letech výstavba hlídkových a dělostřeleckých člunů, raketových člunů, korvet a fregaty. Vypracovaná strategie uvádí, že k provedení tohoto rozhodnutí je zapotřebí realizovat řadu kroků: jmenovat ústřední výkonný orgán, který bude odpovědný za výstavbu lodí; zajistit maximální lokalizaci produkce v rámci společných projektů se zahraničními partnery; aktualizovat vědeckou a technickou základnu a zajistit systém levných bankovních úvěrů pro ty účely.

Civilní námořnictví Ukrajiny rovněž tak vyžaduje obnovení a navýšení počtu lodí. Dokument počítá s výstavbou 240 nových člunů. Ukroboronprom odhaduje, že objem nákladní dopravy po vnitrozemských vodních cestách Ukrajiny do roku 2030 vyroste na 30 mil t ročně a to především díky přepravě zemědělských surovin.

Za účelem přilákání zahraničních investorů navrhuje Ukroboronprom dočasně osvobodit od daňového a celního zatížení dovoz zařízení a dílů, které se používají při výstavbě lodí, a rovněž tak dočasně snížit daňovou zátěž pro místní loděnice.

V nejbližších dnech se bude projednávat strategie na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrány Ukrajiny, která by měla schválit její realizaci.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.
Zdroj: 
https://www.epravda.com.ua
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí