Ukrajina stoupla na druhé místo ve východní a střední Evropě dle počtu cestujících v letecké dopravě

Dle výsledku za první pololetí r. 2019 se Ukrajina umístila v počtu letecky přepravených cestujících na druhé místo mezi zeměmi východní a střední Evropy. V tomto žebříčku 10 zemí Ukrajina poprvé předstihla Rumunsko, ale výrazně zaostává za Polskem.

Polskými letišti prošlo během šesti měsíců letošního roku 22,3 milionu cestujících (meziročně +8%). Ukrajinská letiště obsloužila za stejné období 10,7 milionu lidí. (+20%), rumunská – 10,5 milionu lidí (+ 8%). Na 4. a 5. místě jsou letiště České republiky a Maďarska s ukazateli 8,1 milionu  (+ 5%) a 7,6 milionu lidí (+ 9%) přiměřeně.
Nejvyšší nárůst pasažérů vykázalo ukrajinské státní letiště Boryspil International Airport, který obsadil 6. místo mezi největšími letišti ve východní Evropě. V první polovině roku 2019 obsloužilo letiště 6,7 milionu cestujících (+ 20%). Do konce roku však může největší letiště na Ukrajině vylepšit svou pozici v žebříku, jelikož již v květnu a červnu obsluhovalo více cestujících než letiště v Bukurešti a Budapešti.
Druhé největší ukrajinské letiště Kyjev-Zhulyany obsloužilo za půl roku 1,33 milionu lidí (+ 16%). Kapacita letiště byla však začátkem roku výrazně omezena opravami přistávací dráhy.
Třetí největší letiště Ukrajiny se nachází ve městě Lviv, nímž prošlo za stejnou dobu téměř 950 tisíc cestujících (meziroční nárůst + 45%) přičemž Lviv s tím ukazatelem předčil letiště v Poznani a Bratislavě. Tak významného meziročního nárůstu se podařilo dosáhnout především díky aktivaci práce nízkonákladových leteckých společností WizzAir a Ryanair.
Město Oděsa stále zaostává za Lvovem kvůli malému podílu nízkonákladových leteckých společností. V prvním pololetí procestovalo oděským letištěm odhadem 700–720 tisíc cestujících.
Letiště ve městě Kharkiv na východě Ukrajiny se s největší pravděpodobností do konce roku připojí ke skupině ukrajinských letišť, která budou obsluhovat více než 1 milion cestujících ročně. V první polovině roku činil ukazatel letiště v Charkově 552 tisíc cestujících (meziroční nárůst + 26%).
Odborníci se shodují v tom, že situace v segmentu osobní letecké dopravy ve východní a střední Evropě bude do značné míry záviset na ukrajinském trhu. Pokud se v zemi zachová stabilní ekonomický a politický rozvoj, vykáže trh s ohledem na svůj potenciál poměrně rychlý nárůst.

Zdroj: www.pasazer.com 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Pravidelné novinky e-mailem