Ukrajina ztrácí každý rok obrovské množství sklizně kvůli nedostatku kombajnů

V současné době činí podíl ojetých kombajnů ve vozovém parku ukrajinských zemědělců přes polovinu vozů, přičemž průměrné zatížení kombajnů každým rokem roste: v roce 2016 to bylo 188 ha / vůz, pak v roce 2018 již 217 ha / vůz. Zemědělcům se nedaří pokrýt ani třetinu roční potřeby v obnovení techniky. Podle odborníků ztrácejí místní farmáři kvůli nedostatečnému množství techniky ročně asi 10 % úrody obilovin, tj. 6-6,5 milionu tun.

Optimální doba sklizně obilovin v ukrajinských klimatických podmínkách má trvat do dvou týdnů, ale kvůli nutnosti migrace techniky se prodlužuje na 32 až 55 dnů.  Počet migrujících vozidel činí cca 4 tis. ks. Od června do pozdního podzimu tato technika migruje ze severu a centrálních regionů země na jih a naopak.
Pronájem kombajnu stojí cca 45 USD / ha a dodatečně se hradí cena paliva (cca 500 l / ha), cenová úroveň se pohybuje dle druhu sklízně a plochy. Pokud se jedná o velké parcely od 10-30 tis. ha, klesá cena až na  30-35 USD / ha. Pro místní zemědělské podniky jsou ceny pronájmu celkem přijatelné, v nekterých hospodářstvích dosahuje podíl pronajatých sklízecích strojů 10 až 30 %.
Na ukrajinském trhu je zastoupena řada českých výrobců zemědělské techniky včetně traktorů Zetor.

Zdroj: www.delo.ua  
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Pravidelné novinky e-mailem