Ukrajinské hutní závody investují do modernizace a navyšují objemy výroby


  • Země: UA – Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 15.03.2019

V nadcházejících letech plánuje řada ukrajinských metalurgických podniků významně navýšit výrobu díky investicím do modernizace technologických zařízení.
Z hlediska objemu plánovaných investic se řadí na první místo společnost ArcelorMittal Kryvyi Rih, která nyní realizuje investiční program v hodnotě více než 1 mld. USD. Klíčovým projektem v roce 2018 se stala instalace dvou nových strojů pro kontinuální lití ocelových polotovarů o celkové hodnotě přesahující 100 mil. USD a již na jaře roku 2019 se očekávají první šarže čtvercových předlitků. Díky spuštění těch strojů se podaří snížit náklady na hotové výrobky a zároveň se zlepší jejich kvalita.
Další stroj pro kontinuální lití se má spustit na metalurgickém závodě MMK imeni Ilyicha, je určen na výrobu polotovarů pro ploché výrobky. Na konci roku 2018 proběhlo horké testování jednotky. Spuštění nového stroje zajistí navýšení ve výrobním sortimentu ocelových polotovarů a plochých vývalků. Předpokládá se, že díky tomu investičnímu projektu v hodnotě cca 150 mil. USD dokáže  metalurgický závod MMK imeni Ilyicha zvýšit výrobu oceli na 4-4,5 mil. t, zatímco v r. 2018 činil tento ukazatel cca 3,2 mil. t.
Metalurgický závod MMK imeni Ilyicha rovněž pokračuje v rekonstrukci aglomeračního zařízení, jehož modernizace byla zahájena v r. 2015 a dokončení se plánuje v r. 2020, celková hodnota projektu se odhaduje ve výši 220 mil. USD.
Další metalurgický závod Interpipe se zaměřil na investice do dokončovacího zpracování hotových výrobků (železničních kol a potrubí), což má přispět k rozšíření odbytu na zahraničních trzích.
Dniprovský metalurgický závod oznámil rozsáhlý program modernizace výroby, včetně výstavby oddělení pro plynulé lití ocelových sochorů.
Loňský rok 2018 byl rovněž poznamenán i významnými transakcemi v místním metalurgickém odvětví. Hlavní událostí se stalo  definitivní opuštění ukrajinského trhu skupinou EVRAZ, jejímiž hlavními akcionáři jsou ruští podnikatelé Roman Abramovič, Alexander Abramov a Alexander Frolov. Skupina totiž postupně prodala všechna čtyři klíčová aktiva na ukrajinském trhu.

Zdroj: www.delo.ua 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Souborové přílohy