Universidad de Chile a společnost Enel X představili první auto na solární pohon v Latinské Americe

Projekt má za úkol poukázat na důležitost rozvoje elektromobility.

Prototyp Eolian Áuriga Enel X váží 500 kilogramů a může dosahovat rychlosti až 90 km/h a ujet vzdálenost až 1 000 km. Jedná se již o několikátou verzi vozidla, která bude navíc použita jako oficiální prototyp projektu ElectroRuta Enel X, díky němuž bude instalováno celkem 1 200 dobíjecích stanic od Aricy po Punta Arenas. Tento projekt má za úkol poukázat na důležitost rozvoje elektromobility a využívání obnovitelných zdrojů v zemi.

Ilustrační fotografie

Poté, co tři roky společně pracovali na projektu, představila Fakulta fyziky a matematiky Universidad de Chile a společnost Enel X první prototyp vozu pro 4 osoby poháněného na solární energii v Latinské Americe. Vůz dostal název Eolian Áuriga-Enel X a byl představen v Technologickém centru Smartcity Santiago Enel X v Ciudad Empresarial v Huechurabě. Auto počítá se střechou vybavenou celkem 3,72 m2 solárních panelů.

Do celkem 700 ujetých kilometrů by auto mělo být schopno fugnovat bez dobití. Jedná se již o šestou verzi tohoto vozidla. První vznikla v roce 2007 ve spolupráci s Austrálií. Jde o jeden z nejambicióznějších projektů týkající se elektromobility v Latinské Americe. Díky dobíjecím stanicím rozmístěným po celé zemi, bude automobil schopen zvládnout celkem 5 000 km dlouhou cestu od severu až na jih Chile.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Gobierno de Chile, Enel X Chile

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí