Úroda kukuřice v Jižní Africe byla zničena záplavami

Sklizeň kukuřice byla negativně ovlivněna vydatnými letními dešti, které zejména v jihoafrických provinciích Kwa-Zulu Natal a Free State způdobily masivní záplavy.

Tyto dvě provincie patří mezi klíčové producenty kukuřice v zemi. Odhaduje se, že bylo zničeno až 25 % úrody kukuřice. Značné ztráty oznámili i pěstitelé rajčat, kteří jen v prosinci přišli o 100 milionů randů (přibližně 150 milionů korun). Celkově se odhaduje, že zemědělci přišli o dva miliony tun plodin.

Ilustrační fotografie

Původně se odhadovalo, že se v JAR v roce 2021 vypěstuje 16,2 milionu tun kukuřice, o rok dříve se vypěstovalo 15,3 milionu tun. Z celkové produkce se 11,5 milionu tun kukuřice ročně spotřebuje přímo v Jihoafrické republice. 

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Kromě záplav hlásily zemědělci z dalších provincií také poškození úrody krupobitím. Některé oblasti jsou stále pod vodou, takže dochází k uhnívání rostlin, na jiná místa se nedařilo dostat, protože příjezdové cesty byly také zaplavené.

Na přelomu roku se zvedla cena rajčat až o 71 %, jelikož producenti na trh dodali o 500 až 700 tun méně než obvykle ve stejném období. Jaké důsledky bude mít nižší produkce kukuřice, jedné ze základních potravin v JAR a dalších afrických zemí, se uvidí na konci sezóny.

Zdroj: businessinsider.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Jihoafrická republika se sídlem v Johannesburgu.

• Témata: Ekonomika ve světě