USA se zaměří na vlastní těžbu vzácných kovů, především lithia a kobaltu

Spojené státy americké plánují omezit dovoz vzácných kovů z Číny.

V roce 2019 bylo podle amerického geologického průzkumu 80 % vzácných kovů dováženo do USA z Číny, loni dovoz částečně poklesl kvůli Covid-19. Těžba, zpracování a rafinace kovů představuje řadu technických, politických a environmentálních problémů.

Spojené státy se již i dříve pokoušely být dominantním hráčem v dodavatelském řetězci vzácných zemin, které jsou zdrojem nejdůležitějších materiálů nutných pro výroby elektrických vozidel, výroby baterií, systémů obnovitelné energie a výroby technologií. Administrativa prezidenta Bidena opětovně plánuje masivní investice do technologie změny klimatu a tvrdého přístup ke geopolitickému soupeření a ochrany ohrožení národní bezpečnosti ze strany Číny.

Rozsáhlá legislativa infrastruktury ve výši 2 bilionů dolarů má za snahu změnit trhy s elektřinou a dopravou v USA a vybudovat průmysl polovodičů vyráběných v USA. Cílem je přezkoumat mezery v domácích dodavatelských řetězcích pro vzácné zeminy, zdravotnické prostředky, čipy a další klíčové zdroje. Do této aktivity se od března zapojí i ministerstvo energetiky s iniciativou ve výši 30 milionů dolarů, ta se zaměří na důležité minerály pro výrobu baterií, jako je kobalt a lithium.
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary