USA uvolní zásoby ropy ve snaze snížit ceny

USA uvolní ze svých zásob 50 milionů barelů ropy v rámci globálního úsilí o pokrytí poptávky trhu s ropou a snížení cen benzínu a energie.

Tento krok bude následován dalšími hlavními spotřebiteli na trhu s ropou, jako jsou Indie, Velká Británie, Čína, Jižní Korea a Japonsko.

Ilustrační fotografie

Americký prezident Joe Biden opakovaně žádal skupinu zemí produkujících ropu OPEC, aby zvýšila produkci rychleji. OPEC se však drží dohody o postupném zvyšování produkce. Obává se, že oživení případů koronaviru by mohlo snížit poptávku, jak se stalo na vrcholu pandemie.

Ceny ropy vzrostly na sedmileté maximum uprostřed prudkého nárůstu globální poptávky, v důsledku zotavení světových ekonomik z koronavirové krize. V mnoha zemích se zvýšily ceny benzínu a účty za energii.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

V prohlášení Bílý dům uvedl: „Američtí spotřebitelé pociťují dopad zvýšených cen ropy nejen u pumpy, ale i na svých účtech za vytápění domácností. Tato cenová krize se dotýká také amerických podniků, protože dodávky ropy nedrží krok s poptávkou. To je důvod, proč americká vláda používá všechny nástroje, které má k dispozici ke snížení cen a řešení nedostatku nabídky.“

V rámci koordinovaného úsilí umožní britská vláda firmám dobrovolně uvolnit 1,5 milionu barelů ropy ze soukromých rezerv. Uvedla, že akce podpoří globální hospodářské oživení, ale jakýkoli přínos pro britské řidiče bude pravděpodobně omezený a krátkodobý. Indie uvolní pět milionů barelů, Jižní Korea, Japonsko a Čína zatím neoznámili přesné množství a načasování uvolnění svých ropných zásob.

Zdroj: www.bbc.com
Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika