Úspěšné otevření pekingské burzy cenných papírů

V Pekingu se otevírá v pořadí třetí čínská burza cenných papírů zaměřená na malé a střední podniky.

Nově spuštěná pekingská burza cenných papírů (BSE) zaznamenala při otevření obrat 9,57 miliardy jüanů (1,5 miliardy USD) za první skupinu 81 obchodovaných společností.

Ilustrační fotografie

Bez limitu transakcí i cenových limitů obchodovaných akcií v první den obchodování vzrostlo nově schválených 10 zalistovaných firem v průměru až dvojnásobně.

Cena akcií Henan Tongxin Transmission uzavřela např. o 493,67 procenta výše, zatímco cena akcií Nantong Great Electric a Hebei Raisesun Information Technology vyskočila o více než 200 procent za první den obchodování. Celková výkonnost byla u ostatních 71 akciových titulů smíšená.

Obchodované tituly byly na burzu převedeny z nejvyššího stupně akciových kvotací National Equities Exchange and Quotations (NEEQ).

Nová burza se připojuje k dalším dvěma burzám v Číně, burze v Šanghaji a v Šen-čenu. Stává se hlavní základnou pro inovativní malé a střední podniky (SMEs). Pekingská burza nastavila nižší laťku pro kotování malých a středních podniků, zatímco však má vyšší laťku pro investory.

Uvolněná pravidla přitáhnou více likvidity, která následně usnadní a posílí inovace, píše se v oficiálním prohlášení burzy.
V pondělí také vstoupilo v platnost šest obchodních pravidel pro provádění transakcí s cennými papíry vydaných BSE před třemi dny, včetně podrobných pravidel pro kvalifikované zahraniční institucionální investory (QFII) a kvalifikované zahraniční institucionální investory v RMB (RQFII).

Yi Huiman, předseda Čínské regulační komise pro cenné papíry (CSRC), uvítal spuštění BSE jako další mezník v reformě a rozvoji čínského kapitálového trhu. „Je také životně důležitá při vytváření víceúrovňového kapitálového trhu, zlepšování finanční podpory pro malé a střední podniky, stejně jako při podpoře rozvoje řízeného inovacemi a ekonomické transformaci a modernizaci,“ řekl při slavnostním zahájení.

Čína v posledních letech pokračuje v otevírání finančního sektoru pro zahraniční subjekty, pro které je nyní snadnější investovat do čínských akciových titulů i případné zalistování na čínské burze. 

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína (Peking).
Zdroj: China Daily

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí